Zaburzenia odżywiania

zaburzenia odżywiania objawy

Czym są zaburzenia odżywiania?

Zaburzenia odżywiania wiążą się z nieprawidłowymi zachowaniami związanymi z jedzeniem, których nie można wytłumaczyć innymi problemami zdrowotnymi. Charakterystyczne dla tych zaburzeń jest zaabsorbowanie jedzeniem oraz obawy związane z masą ciała cierpiącej na nie osoby. Termin ten obejmuje całą grupę zaburzeń, z którymi najpopularniejszymi są jadłowstręt psychiczny (anoreksja), żarłoczność psychiczna (bulimia) i zaburzenie z napadami objadania się.

Objawy zaburzeń odżywiania

Objawy zaburzeń odżywiania różnią się w zależności od zaburzenia.

W przypadku anoreksji są to głównie celowe działania podejmowane w celu utraty wagi, takie jak przyjmowanie małych ilości pokarmu lub odmawianie sobie posiłków, częste ćwiczenia fizyczne, prowokowanie wymiotów, stosowanie środków przeczyszczających. Wiąże się ona również z lękiem przed otyłością oraz zniekształconym obrazem własnego ciała.

Bulimia różni się od anoreksji okresowym spożywaniem nadmiernej ilości jedzenia, a następnie próbami pozbycia się go z organizmu poprzez wymioty lub środki przeczyszczające. Również w tym przypadku dla osoby chorej ważna jest kontrola swojej wagi.

W zaburzeniach z napadami objadania, w odróżnieniu od bulimii, po niekontrolowanym spożyciu dużej ilości jedzenia osoby nie starają się pozbyć pokarmu np. poprzez wymioty.

Inne rodzaje zaburzeń odżywiania to m. in.: ortoreksja, bigoreksja, alkoreksja (drunkoreksja).

Przyczyny zaburzeń odżywiania

Na rozwój zaburzeń odżywiania składa się wiele różnorodnych czynników. Mogą one być skutkiem niskiej samooceny oraz niezadowolenia z ciała, na co dodatkowy wpływ mają czynniki społeczno-kulturowe, takie jak wpływ mediów oraz rówieśników. Zaburzenia odżywiania często występują u osób młodych, u których ważną rolę odgrywa krytyczne oraz kontrolujące środowisko rodzinne.

Leczenie zaburzeń odżywiania

Największą rolę w leczeniu zaburzeń odżywiania ma psychoterapia, szczególnie terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Polega ona na zidentyfikowaniu negatywnych myśli i przekonań o swoim ciele i wprowadzeniu zmian w myśleniu, które pomogą w naprawie relacji chorego z jedzeniem oraz swoim ciałem.

W przypadku młodych osób szczególnie ważne dla procesu terapeutycznego jest zrozumienie oraz wsparcie ze strony rodziny.

UWAGA!

Jeśli masz podejrzenie, że cierpisz na zaburzenia odżywiania, to nie wahaj się skonsultować swojego stanu z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego. Wczesna diagnoza i leczenie może pomóc w pełnym wyleczeniu objawów i poprawić jakość życia.

Sprawdź sposoby leczenia zaburzeń odżywiania w Centrum Psyche

Zapoznaj się ze sposobami leczenia zaburzeń odżywiania, które oferujemy w naszym ośrodku w Skierniewicach.

Konsultacja psychoterapeutyczna Konsultacja psychiatryczna Psychoterapia indywidualna Psychoterapia grupowa

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Zarezerwuj wizytę

Nasza misja i cele

Niesienie najlepszej z możliwych pomocy.

Wykorzystywanie aktualnej wiedzy i badań.

Dostarczanie sprawdzonych i skutecznych usług psychoterapii, pomocy lekarskiej, porad psychologicznych, wykładów, szkoleń i psychoedukacji.

REKOMENDUJĄ NAS

Poleca nas LPS. Zapraszamy do odwiedzenia strony Laboratorium Psychoedukacji
Jesteśmy członkiem EAP. Zapraszamy do odwiedzenia European Association for Psychoterapy
Poleca nas Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Zapraszamy do odwiedzenia strony PTP
Umów Wizytę

Łódź Warszawa Grodzisk Mazowiecki Grójec Kutno Łowicz Pruszków Rawa Mazowiecka Sochaczew Tarczyn Żyrardów