Zaburzenia dwubiegunowe CHAD
Czym jest afektywne zaburzenie dwubiegunowe CHAD?
Jest to rodzaj zaburzenia charakteryzującego się występowaniem okresowych zaburzeń aktywności oraz nastroju. Dotyczy to zarówno stanów manii lub hipomanii, podczas których zauważalny jest podwyższony nastrój oraz wzmożona energia i aktywność, jak i stanów depresji, w których zauważalne jest ich obniżenie. Możliwy jest również epizod mieszany, podczas którego objawy charakterystyczne dla obu z tych stanów występują jednocześnie lub szybko się między sobą zmieniają. CHAD diagnozuje się również w przypadku nawracających epizodów manii lub hipomanii, gdy osoba nie doświadcza depresji. O występowaniu tego zaburzenia można mówić dopiero, kiedy u osoby wystąpiły dwa lub więcej epizodów zaburzenia nastroju. Nie jest ono w pełni uleczalne, jednak przy odpowiednim leczeniu możliwa jest remisja, czyli wycofanie się objawów trwające co najmniej kilka miesięcy.
Objawy zaburzenia dwubiegunowego CHAD
Objawy CHAD mogą różnić się w czasie w zależności od doświadczanego aktualnie epizodu chorobowego::
- Epizod maniakalny – Doświadczenie euforii, zwiększona aktywność, poczucie zwiększonej energii, drażliwość, impulsywność i lekkomyślność, rozproszenie uwagi, zmniejszona ilość snu, szybka mowa, zwiększona samoocena.
- Epizod hipomaniakalny – objawy manii występujące z mniejszym natężeniem
- Epizod depresyjny – Obniżony nastrój, zmęczenie, zmniejszona aktywność występująca przez większość dnia, trudności z koncentracją, poczucie bezwartościowości, nadmierne poczucie winy, zmiany apetytu, bezsenność lub zwiększona senność, poczucie beznadziejności, nawracające myśli o śmierci lub samobójstwie.
- Epizod mieszany – połączenie objawów manii i depresji.
Przyczyny zaburzenia CHAD
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe mają podłoże genetyczne i mogą być odziedziczalne. Geny istotnie związane z występowaniem CHAD są w większości związane z działaniem mózgu i układu nerwowego. Do rozwoju zaburzenia mogą przyczynić się również czynniki środowiskowe oraz styl życia np. palenie tytoniu, zła dieta, brak aktywności fizycznej i urazy.
Leczenie zaburzenia dwubiegunowego CHAD
- Farmakoterapia – Leczenie farmakologiczne jest podstawą w przypadku leczenia CHAD, szczególnie w przypadku występowania ostrej manii lub depresji. Leki pozwalają ustabilizować nastrój i umożliwiają dalsze działanie terapeutyczne. Ważne jest dobranie odpowiednich leków oraz dawki we współpracy z lekarzem specjalistą.
- Psychoterapia – Wiąże się ona między innymi z psychoedukacją, czyli przekazywaniem pacjentowi informacji o chorobie i sposobach radzenia sobie z nią. Terapia wzmacnia świadomość choroby i znajomość jej objawów, co ułatwia wczesne wykrywanie ich występowania oraz radzenie sobie z nimi. Co najważniejsze, psychoterapia indywidualna, a tym bardziej grupowa, pomaga rozwijać umiejętności budowania satysfakcjonujących relacji. Stanowi to bezpośrednie wsparcie w chorobie ale i pozwala na lepszą jakość życia.
UWAGA!
Jeśli masz podejrzenie, że cierpisz na CHAD, to nie wahaj się skonsultować swojego stanu z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego. Wczesna diagnoza i leczenie CHAD może pomóc w leczeniu objawów i poprawić jakość życia.
Our Mission and Goals
Providing the best possible support.
Applying the latest knowledge and research in everyday practice.
Providing proven and effective services, including psychotherapy, medical assistance, psychological consultations, lectures, training, and psychoeducation.