Z wizytą u psychoterapeuty

Właściwa terapia poprzedzona jest konsultacją z psychoterapeutą. To czas dla terapeuty, kiedy zapoznaje się z sytuacją pacjenta i na tej podstawie proponuje najlepiej dostosowaną do jego potrzeb i możliwości formę pomocy.

W przypadku psychoterapii indywidualnej spotkania odbywają się zwykle raz lub dwa razy w tygodniu. Proces psychoterapii obejmuje od kilkunastu do kilkudziesięciu regularnych cotygodniowych sesji, w uzasadnionych przypadkach może też trwać kilka lat. Psychoterapeuta w gabinecie prywatnym informuje pacjenta także o wysokości honorarium i formie płatności oraz o sposobie odwoływania sesji. Prywatnie – nie potrzeba na terapię skierowania, ale jeśli udajemy się do psychoterapeuty przyjmującego w ramach NFZ (np. w pobliskiej Poradni Zdrowia Psychicznego czy Poradni Psychologicznej), musimy uzyskać skierowanie od lekarza (np.: internisty, pediatry, psychiatry, neurologa).

Współcześnie wiele jest ofert psychoterapii w kontakcie przez Skype – warto wiedzieć, że powinna ona podlegać pewnym regułom bezpieczeństwa. Po pierwsze – odbywać się tylko wtedy, kiedy niemożliwy jest kontakt na żywo ze specjalistą (na przykład w przypadku pobytu zagranicą). W przeciwnym razie można się zastanawiać, dlaczego terapia ma wspierać inny niż naturalny, osobisty kontakt z drugim człowiekiem. Ponadto, dla skuteczności leczenia zwykle ustala się określoną liczbę spotkań na żywo, które odbędą się w trakcie terapii i dostarczą zwykłego, pełnego kontaktu.

Autor: Agnieszka Ancerowicz
Psychoterapeuta z zespołu Centrum Psyche w Skierniewicach

Umów Wizytę

Łódź Warszawa Grodzisk Mazowiecki Grójec Kutno Łowicz Pruszków Rawa Mazowiecka Sochaczew Tarczyn Żyrardów