Trudności interpersonalne

trudności interpersonalne w kontakcie z innymi osobami

Czym są trudności interpersonalne?

Trudności interpersonalne obejmują różnorodne problemy w kontakcie z innymi osobami, które uniemożliwiają budowanie satysfakcjonujących, bliskich relacji. Problemy te mogą występować na każdym z etapów relacji – podczas ich nawiązywania, utrzymywania lub kończenia. Dotyczą one zarówno związków romantycznych, jak i relacji przyjacielskich, zawodowych czy koleżeńskich. Potrzeba relacji jest jedną z najważniejszych w życiu człowieka, dlatego brak satysfakcji w tym obszarze może prowadzić do poczucia samotności i izolacji, a także poczucia braku sensu oraz stresu związanego z interakcjami z innymi.

Objawy trudności interpersonalnych

Objawy trudności interpersonalnych są związane ze sposobem, w jaki osoba funkcjonuje w relacjach oraz w życiu społecznym. Przykładami takich objawów są:

  • Brak lub niewystarczająca ilość i różnorodność bliskich relacji z innymi
  • Nietrwałość budowanych relacji
  • Niezrozumienie uczuć oraz potrzeb własnych i drugiej osoby
  • Nieumiejętność stawiania granic
  • Nadmierna uległość wynikająca z braku asertywności
  • Manipulowanie innymi
  • Nadmierna agresja i problemy w kontrolowaniu gniewu
  • Wycofanie z życia społecznego

Przyczyny trudności interpersonalnych

Trudności interpersonalne mogą wynikać z naszych wczesnych doświadczeń relacyjnych, które nas kształtują i wpływają na późniejsze zachowanie poprzez wytwarzanie w nas nieadaptacyjnych wzorców relacyjnych. Wiele trudności z dzieciństwa i młodości, które miały miejsce w kontakcie z opiekunami, rodziną, rówieśnikami w szkole i poza nią, objawia się w dorosłym życiu lękiem, wstydem i innego rodzaju dyskomfortem w byciu z innymi.

Leczenie trudności interpersonalnych

Terapia grupowa – jest ona najlepszym sposobem na to, aby pracować nad swoimi problemami relacyjnymi. To, co „zepsuło się” w relacjach z innymi powinno zostać naprawione poprzez relacje. Aby doświadczenie emocjonalne było korekcyjne, potrzebne są warunki poczucia bezpieczeństwa w grupie, gwarantowane przez profesjonalnych i doświadczonych terapeutów grupowych. Dzięki informacji zwrotnej ze strony innych uczestników, można lepiej zrozumieć swoje zachowania i reakcje na innych oraz zmienić je tak, aby umożliwiały tworzenie zdrowych i udanych relacji. Grupa terapeutyczna jest miejscem, w którym można poznać i nawiązać kontakt z ludźmi z podobnymi problemami, a następnie wspólnie nad nimi pracować.

Psychoterapia indywidualna – zdarzają się sytuacje, w których poziom trudności interpersonalnych jest zbyt wysoki, aby terapia grupowa przyniosła efekty, ponieważ wywołuje zbyt duży dyskomfort lub lęk związany z interakcjami. W tym przypadku rozwiązaniem może być terapia indywidualna, której celem będzie przygotowanie osoby do działania w grupie terapeutycznej.

Warsztaty asertywności – trening psychologiczny, wspierający terapię lub stosowany w przypadku trudności interpersonalnych o mniejszym nasileniu. Pozwala ćwiczyć w praktyce skuteczne sposoby komunikowania się z innymi: przedstawiania się i nawiązywania kontaktu, wyrażania i dbania o swoje potrzeby, określania i stawiania swoich granic, a przede wszystkich jasnego, stanowczego i wprost wyrażania swojego zdania.

UWAGA!

Jeśli masz podejrzenie, że doświadczasz trudności interpersonalnych, to nie wahaj się skonsultować swojego stanu z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego. Wczesna diagnoza i leczenie może pomóc w pełnym wyleczeniu objawów i poprawić jakość życia.

Sprawdź sposoby leczenia trudności interpersonalnych w Centrum Psyche

Zapoznaj się ze sposobami pokonywania trudności interpersonalnych, które oferujemy w naszym ośrodku w Skierniewicach.

Konsultacja psychologiczna Konsultacja psychoterapeutyczna Porada psychologiczna Wsparcie psychologiczne Psychoterapia grupowa Warsztaty „Asertywna komunikacja”

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Zarezerwuj wizytę

Nasza misja i cele

Niesienie najlepszej z możliwych pomocy.

Wykorzystywanie aktualnej wiedzy i badań.

Dostarczanie sprawdzonych i skutecznych usług psychoterapii, pomocy lekarskiej, porad psychologicznych, wykładów, szkoleń i psychoedukacji.

REKOMENDUJĄ NAS

Umów Wizytę

Łódź Warszawa Grodzisk Mazowiecki Grójec Kutno Łowicz Pruszków Rawa Mazowiecka Sochaczew Tarczyn Żyrardów