Kryzys uchodźczy, problemy adaptacyjne

pomoc psychologiczna dla uchodźców

Czym są problemy adaptacyjne?

Problemy adaptacyjne powstają w momencie wprowadzenia w życie istotnych zmian lub przeżycia szczególnie stresującego wydarzenia. Podczas prób dostosowania się do nowych warunków pojawiają się stany napięcia, przygnębienia i problemów w radzeniu sobie z emocjami. Osoby w kryzysie emigracyjnym doświadczają poczucia utraty kontroli, co wpływa na obniżenie ich poczucia bezpieczeństwa oraz dobrostanu. Wiąże się to z jedną z dwóch możliwych reakcji – pełnym zaabsorbowaniem sytuacją i nieustannych myślach z nią związanych lub zdystansowaniem się od niej i wypieraniem problemu. Każda z tych opcji powoduje jednak zaburzenie dotychczasowego działania w ważnych obszarach życia.

Objawy problemów adaptacyjnych

Objawy trudności w adaptacji będą objawiać się w codziennym funkcjonowaniu. Mogą występować w różnym natężeniu, u każdej osoby ich zestaw może się różnić w zależności od jej wrażliwości. Do typowych objawów należą między innymi:

  • Nastrój depresyjny
  • Trudności w codziennych czynnościach
  • Odczuwanie lęku, zmartwienia, złości
  • Poczucie nieradzenia sobie
  • Nadmierne poleganie na innych lub dystansowanie się od relacji
  • Problemy w szkole lub pracy
  • Osamotnienie
  • Dolegliwości somatyczne (związane z fizycznymi odczuciami z organizmu)

U nastolatków często obserwuje się impulsywne zachowania mające na celu odwrócenie swojej uwagi od problemu. Może się to objawiać poprzez agresję, kontakt z używkami lub samookaleczaniem i tendencjami samobójczymi.

Przyczyny problemów adaptacyjnych

Osoby uchodźcze oraz migranci w wyniku zmiany miejsca zamieszkania tracą często dostęp do szerokiego systemu wsparcia czy wyznawanego systemu wartości. W wielu sytuacjach osoby trafiają do obcego kraju nie znając języka oraz nie posiadając w nim rodziny ani przyjaciół. To wszystko przyczynia się do utraty poczucia kontroli oraz bezpieczeństwa, co jest źródłem ogromnego stresu.

Leczenie problemów adaptacyjnych

Psychoterapia indywidualna – głównym sposobem na przezwyciężenie trudności związanych z adaptacją jest psychoterapia. Terapeuta zapewnia osobie wsparcie oraz pomaga jej uporać się ze stresem związanym z emigracją. Podczas terapii może ona nauczyć się konstruktywnych sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami, których doświadcza. Pozwala to na odbudowanie poczucia bezpieczeństwa oraz poczucia sprawczości, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie dla siebie satysfakcjonującego życia oraz budowanie zdrowych relacji z innymi.

UWAGA!

Jeśli masz podejrzenie, że cierpisz na problem adaptacyjny, to nie wahaj się skonsultować swojego stanu z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego. Wczesna diagnoza i leczenie może pomóc w pełnym wyleczeniu objawów i poprawić jakość życia.

Sprawdź sposoby leczenia problemu adaptacyjnego w Centrum Psyche w Skierniewicach

Zapoznaj się ze sposobami leczenia problemu adaptacyjnego, które oferujemy w naszym ośrodku.

Konsultacja psychologiczna Konsultacja psychoterapeutyczna Psychoterapia indywidualna Psychoterapia online Porada psychologiczna Wsparcie psychologiczne

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Zarezerwuj wizytę

Nasza misja i cele

Niesienie najlepszej z możliwych pomocy.

Wykorzystywanie aktualnej wiedzy i badań.

Dostarczanie sprawdzonych i skutecznych usług psychoterapii, pomocy lekarskiej, porad psychologicznych, wykładów, szkoleń i psychoedukacji.

REKOMENDUJĄ NAS

Umów Wizytę

Łódź Warszawa Grodzisk Mazowiecki Grójec Kutno Łowicz Pruszków Rawa Mazowiecka Sochaczew Tarczyn Żyrardów