Kryzys uchodźczy, problemy adaptacyjne

pomoc psychologiczna dla uchodźców

Czym są problemy adaptacyjne?

Problemy adaptacyjne powstają w momencie wprowadzenia w życie istotnych zmian lub przeżycia szczególnie stresującego wydarzenia. Podczas prób dostosowania się do nowych warunków pojawiają się stany napięcia, przygnębienia i problemów w radzeniu sobie z emocjami. Osoby w kryzysie emigracyjnym doświadczają poczucia utraty kontroli, co wpływa na obniżenie ich poczucia bezpieczeństwa oraz dobrostanu. Wiąże się to z jedną z dwóch możliwych reakcji – pełnym zaabsorbowaniem sytuacją i nieustannych myślach z nią związanych lub zdystansowaniem się od niej i wypieraniem problemu. Każda z tych opcji powoduje jednak zaburzenie dotychczasowego działania w ważnych obszarach życia.

Objawy problemów adaptacyjnych

Objawy trudności w adaptacji będą objawiać się w codziennym funkcjonowaniu. Mogą występować w różnym natężeniu, u każdej osoby ich zestaw może się różnić w zależności od jej wrażliwości. Do typowych objawów należą między innymi:

  • Nastrój depresyjny
  • Trudności w codziennych czynnościach
  • Odczuwanie lęku, zmartwienia, złości
  • Poczucie nieradzenia sobie
  • Nadmierne poleganie na innych lub dystansowanie się od relacji
  • Problemy w szkole lub pracy
  • Osamotnienie
  • Dolegliwości somatyczne (związane z fizycznymi odczuciami z organizmu)

U nastolatków często obserwuje się impulsywne zachowania mające na celu odwrócenie swojej uwagi od problemu. Może się to objawiać poprzez agresję, kontakt z używkami lub samookaleczaniem i tendencjami samobójczymi.

Przyczyny problemów adaptacyjnych

Osoby uchodźcze oraz migranci w wyniku zmiany miejsca zamieszkania tracą często dostęp do szerokiego systemu wsparcia czy wyznawanego systemu wartości. W wielu sytuacjach osoby trafiają do obcego kraju nie znając języka oraz nie posiadając w nim rodziny ani przyjaciół. To wszystko przyczynia się do utraty poczucia kontroli oraz bezpieczeństwa, co jest źródłem ogromnego stresu.

Leczenie problemów adaptacyjnych

Psychoterapia indywidualna – głównym sposobem na przezwyciężenie trudności związanych z adaptacją jest psychoterapia. Terapeuta zapewnia osobie wsparcie oraz pomaga jej uporać się ze stresem związanym z emigracją. Podczas terapii może ona nauczyć się konstruktywnych sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami, których doświadcza. Pozwala to na odbudowanie poczucia bezpieczeństwa oraz poczucia sprawczości, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie dla siebie satysfakcjonującego życia oraz budowanie zdrowych relacji z innymi.

UWAGA!

Jeśli masz podejrzenie, że cierpisz na problem adaptacyjny, to nie wahaj się skonsultować swojego stanu z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego. Wczesna diagnoza i leczenie może pomóc w pełnym wyleczeniu objawów i poprawić jakość życia.

Sprawdź sposoby leczenia problemu adaptacyjnego w Centrum Psyche w Skierniewicach

Zapoznaj się ze sposobami leczenia problemu adaptacyjnego, które oferujemy w naszym ośrodku.

Konsultacja psychologicznaKonsultacja psychoterapeutycznaPsychoterapia indywidualnaPsychoterapia onlinePorada psychologicznaWsparcie psychologiczne

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Zarezerwuj wizytę

Nasza misja i cele

Niesienie najlepszej z możliwych pomocy.

Wykorzystywanie aktualnej wiedzy i badań.

Dostarczanie sprawdzonych i skutecznych usług psychoterapii, pomocy lekarskiej, porad psychologicznych, wykładów, szkoleń i psychoedukacji.

REKOMENDUJĄ NAS

Poleca nas LPS. Zapraszamy do odwiedzenia strony Laboratorium Psychoedukacji
Jesteśmy członkiem EAP. Zapraszamy do odwiedzenia European Association for Psychoterapy
Poleca nas Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Zapraszamy do odwiedzenia strony PTP
Umów Wizytę

Łódź Warszawa Grodzisk Mazowiecki Grójec Kutno Łowicz Pruszków Rawa Mazowiecka Sochaczew Tarczyn Żyrardów