O złości

Złość – czemu służy i jak sobie z nią radzić?

Kiedy silne pragnienie zażycia substancji lub wykonania czynności staje się nałogiem?

Ze wszystkimi uczuciami, również ze złością, jest tak, że czemuś ona służy. Czujemy złość zawsze z jakiegoś powodu, jednak pojawia się ona niezależnie od nas. Może być reakcją na czynienie nam jakiejś szkody, przekraczanie naszych granic albo na przeszkadzanie w tym, co chcemy osiągnąć.  Najlepiej złość widać u dzieci, które naturalnie ją okazują. Wystarczy im coś zabrać lub na coś nie pozwolić, by wyraźnie się zezłościły. Dorośli już nie są tak naturalni w okazywaniu i używaniu tego uczucia, częściowo na szczęście, częściowo niestety. Przytoczę przykład. Pracownik przychodzi do pracy, gdzie oczekuje zapewnienia mu dobrych warunków do jej wykonywania, a tu gorąco, brak wody do picia. Jest zły. Kiedy rozpozna w sobie złość, wie skąd się wzięła, czym była spowodowana, może zastanowić się, jak dalej postąpić, co zrobić. Raczej nie przez krzyk czy tupanie, jak dziecko, ale jakoś doroślej wyrażając swoją potrzebę, aby mieć dostęp do wody. Dlatego ważna jest świadomość uczucia. Złość może być bowiem drogowskazem w dalszym postępowaniu, ale też dostarcza energii do działania, by móc zmienić coś na lepsze.

Podobnie jest z innymi uczuciami, np. z uczuciem smutku, które służy do tego, by opłakać stratę a następnie pogodzić się z nią. Poprzez okazanie go możemy też otrzymać nieco wsparcia, pocieszenia w trudnej chwili. Wszystkie uczucia, jak jeden mąż, do czegoś służą, tylko człowiek nieco się pogubił i niektóre wydają mu się niepotrzebne.

Aby dobrze sobie radzić ze złością i innymi uczuciami, trzeba najpierw je poczuć, a potem zrozumieć swój stan – co się ze mną dzieje i dlaczego. Kiedy człowiek dowie się tego, może właściwie reagować i decydować, jak w różnych sytuacjach postępować, jak się zachowywać, aby jak najlepiej o siebie zadbać.

Autor: Agnieszka Ancerowicz
Psychoterapeuta z zespołu Centrum Psyche w Skierniewicach

Wysłuchała Joanna Młynarczyk.

Umów Wizytę

Łódź Warszawa Grodzisk Mazowiecki Grójec Kutno Łowicz Pruszków Rawa Mazowiecka Sochaczew Tarczyn Żyrardów