Kryzys w małżeństwie

Kryzys w małżeństwie objawy

Czym jest kryzys w małżeństwie?

Do kryzysu w małżeństwie dochodzi w momencie, w którym małżonkowie zaczynają wątpić we wspólną przyszłość i w swoim związku doświadczają zbyt dużej ilości frustracji oraz smutku w stosunku do doświadczanej satysfakcji i przyjemności. Dochodzi do niego w wyniku konfliktów spowodowanych niezgodnością w potrzebach czy działaniach partnerów, problemów w komunikacji pomiędzy małżonkami oraz braku wypracowanych przez parę skutecznych sposobów rozwiązywania problemów. W wyniku tego osoby z pary przepełnione są wzajemnymi żalami, przez co trudno im patrzeć na związek jako efekt ich wspólnego działania.

Objawy kryzysu w małżeństwie

Kryzys małżeński może objawiać się na różne sposoby, ponieważ zależy to od indywidualnych charakterów osób będących w związku. Do popularnych problemów należą:

  • Częste kłótnie
  • Ciche dni
  • Oddalenie się od siebie
  • Poczucie niedocenienia
  • Wzajemny krytycyzm lub wrogość
  • Brak porozumienia
  • Rozważanie rozstania

Przyczyny kryzysu w małżeństwie

Przyczyny kryzysu mogą wynikać ze sposobu funkcjonowania partnerów w związku, które często jest uwarunkowane ich wcześniejszymi doświadczeniami w relacjach, jak również z indywidualnych, nieprzepracowanych problemów osób będących w tym związku. Czynnikami wyzwalającymi kryzys mogą być: utrata bezpieczeństwa finansowego, kwestie związane z dziećmi (odmienne zdania na temat ich posiadania, trudności z zajściem w ciążę, wychowanie) czy zdrada.

Terapia kryzysu małżeńskiego

Psychoterapia par – Terapeuta pomaga partnerom spojrzeć poza wzajemne żale, zrozumieć przyczyny konfliktów oraz zmienić schematy, które do nich doprowadzają. Podczas procesu terapeutycznego małżonkowie uczą się lepszej komunikacji oraz współpracy, która pozwoli im na wyjście z kryzysu i ponowne nawiązanie silnej relacji odpornej na przyszłe problemy.

UWAGA!

Jeśli masz podejrzenie, że doświadczasz kryzysu małżeńskiego, to nie wahaj się skonsultować swojej sytuacji z psychoterapeutą. Wczesna diagnoza i terapia depresji może pomóc poprawić jakość życia małżeńskiego.

Sprawdź sposoby pomocy w sytuacji kryzysu małżeńskiego w Centrum Psyche w Skierniewicach

Zapoznaj się ze sposobami wsparcia w kryzysie małżeńskim, które oferujemy w naszym ośrodku.

Konsultacja dla pary Terapia dla par Warsztaty „Asertywna komunikacja”

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Zarezerwuj wizytę

Nasza misja i cele

Niesienie najlepszej z możliwych pomocy.

Wykorzystywanie aktualnej wiedzy i badań.

Dostarczanie sprawdzonych i skutecznych usług psychoterapii, pomocy lekarskiej, porad psychologicznych, wykładów, szkoleń i psychoedukacji.

REKOMENDUJĄ NAS

Umów Wizytę

Łódź Warszawa Grodzisk Mazowiecki Grójec Kutno Łowicz Pruszków Rawa Mazowiecka Sochaczew Tarczyn Żyrardów