Publikacja w "Głosie Skierniewic" w dniu 17.07.2019 r. :
Kiedy silne pragnienie zażycia substancji lub wykonania czynności staje się nałogiem?
Naszą uwagę powinna zwrócić utrata kontroli nad zachowaniami związanymi z używaniem substancji lub czynności, na przykład trudno jest zrezygnować lub zakończyć picie alkoholu. Alkohol jest substancją, od której ludzie najczęściej się uzależniają natomiast jest wiele różnych substancji typu narkotyk czy lek oraz czynności typu zakupy, korzystanie z telefonu, od których można się uzależnić. Lampka kontrolna powinna zapalić się również wtedy, kiedy wzrasta tolerancja na alkohol i trzeba wypijać go coraz więcej by osiągnąć zamierzony efekt, a także wtedy, kiedy pojawiają się objawy abstynencyjne podczas przerwy w używaniu, oraz kiedy widzimy szkody wynikające z używania substancji lub czynności a nie rezygnujemy z niej. Szkody mogą występować w sferze zdrowotnej, emocjonalnej, relacji osobistych lub w życiu zawodowym. Kiedy co najmniej trzy, z wyżej wymienionych czynników zaistnieją w życiu człowieka, należy spotkać się z psychoterapeutą uzależnień i sprawdzić czy nie zaistniał problem z uzależnieniem wymagający specjalistycznego leczenia.
Jako psychoterapeuci rozumiemy uzależnienie jako próbę radzenia sobie z bólem traumy, chronicznym cierpieniem emocjonalnym. Najczęściej dotyczy to traumy we wczesnych ważnych relacjach człowieka. Jeśli zabrakło w nich wystarczającej troski, wrażliwości emocjonalnej opiekunów, dostosowania opieki do potrzeb dziecka lub wystąpiła w nich przemoc to wytwarza się w dziecku styl przywiązania charakteryzujący się brakiem poczucia bezpieczeństwa. Styl ten jest sposobem budowania relacji używanym przez człowieka w ciągu całego życia. Tym samym, rzutuje na całe życie i ma tendencję do odtwarzania się w dorosłych relacjach. Leczenie pacjenta z problemem uzależnienia polega na odbudowywaniu zaufania do siebie i do innych, czyli odbudowywaniu poczucia bezpieczeństwa - najpierw w relacji terapeutycznej a następnie w innych relacjach. Optymistyczne jest to, że aktualny poziom wiedzy i doświadczenia psychoterapeutów pozwala z dużą skutecznością leczyć problemy z uzależnieniem i jeżeli tylko pacjent jest zmotywowany do leczenia to jest duża szansa na powodzenie.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, które zbierają informacje mogące stanowić dane osobowe. Więcej informacji o ochronie danych osobowych i Twoich prawach znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.
ZAPISY TELEFONICZNE: 602 42 55 33
ZAPISY EMAIL: kontakt@centrum-psyche.pl