Choroby przewlekłe i terminalne

Choroby przewlekłe i terminalne ze wsparciem psychologicznym

Czym są choroby przewlekłe i terminalne?

O chorobie przewlekłej mówimy, kiedy jest ona długotrwała lub przez długi czas występują jej nawroty. Często wiążą się one z koniecznością stałego leczenia i wymagają stałej obserwacji, opieki lub rehabilitacji. Z ich wystąpieniem wiąże się wywołana przez nie dysfunkcja organizmu lub niepełnosprawność. Choroba staje się terminalna w momencie, w którym nieznany jest sposób jej wyleczenia lub kiedy jest ona w zaawansowanym stadium i prawdopodobieństwo jej wyleczenia jest niewielkie.

Objawy chorób przewlekłych i terminalnych

Z wystąpieniem chorób przewlekłych lub terminalnych wiążą się nie tylko objawy fizyczne, ale również narastający dyskomfort psychiczny, powodowany doświadczanymi problemami zdrowotnymi, bólem lub utratą dotychczasowej sprawności. Osoby chore mogą mieć trudności z poradzeniem sobie z emocjami związanymi ze stanem zdrowia, odczuwać zmniejszone poczucie kontroli oraz sensu życia, przejawiać oznaki żałoby oraz doświadczać strachu przed śmiercią.

Przyczyny chorób przewlekłych i terminalnych

Przyczyny stanów przewlekłych lub terminalnych są bardzo zróżnicowane. Należą do nich między innymi choroby nowotworowe, cukrzyca, udar mózgu, choroby serca, astma, stwardnienie rozsiane czy choroby psychiczne.

Leczenie chorób przewlekłych i terminalnych

  • Leczenie paliatywne – polega na łagodzeniu objawów choroby w momencie, w którym nie da się wyleczyć jej przyczyny. Pomaga ono w podniesieniu jakości życia chorego i obniżeniu cierpienia, jakiego doświadcza z powodu choroby.
  • Psychoterapia – pozwala ona na odnalezienie nadziei oraz pogodzenie się ze stanem zdrowia zarówno osobie chorej, jak i jej rodzinie. Jest ona ważnym aspektem szczególnie dla osób, u których ze względu na swoją chorobę doświadczają objawów depresji. Może przynieść ulgę w cierpieniu psychicznym spowodowanym chorobą oraz podnieść odczuwaną przez pacjenta jakość życia.

UWAGA!

Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe lub terminalne, to nie wahaj się skonsultować swojego stanu emocjonalnego ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Konsekwencje choroby, na przykład stan depresyjny, lękowy, trudności w relacjach z najbliższymi, może być łatwiej przeżywać korzystając ze wsparcia psychologicznego. Czasem niezbędna jest farmakoterapia, którą pomoże dobrać lekarz psychiatra.

Sprawdź możliwości wsparcia w przypadku chorób przewlekłych i terminalnych w Centrum Psyche

Zapoznaj się z możliwymi do uzyskania sposobami wsparcia psychologicznego oraz psychiatrycznego, które oferujemy w naszym ośrodku dla osób przewlekle chorych.

Konsultacja psychoterapeutyczna Konsultacja psychiatryczna Porada psychologiczna Wsparcie psychologiczne Psychoterapia grupowa

Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne

Zarezerwuj wizytę

Nasza misja i cele

Niesienie najlepszej z możliwych pomocy.

Wykorzystywanie aktualnej wiedzy i badań.

Dostarczanie sprawdzonych i skutecznych usług psychoterapii, pomocy lekarskiej, porad psychologicznych, wykładów, szkoleń i psychoedukacji.

REKOMENDUJĄ NAS

Umów Wizytę

Łódź Warszawa Grodzisk Mazowiecki Grójec Kutno Łowicz Pruszków Rawa Mazowiecka Sochaczew Tarczyn Żyrardów