ADHD u dorosłych – czy to możliwe?

Izabela Małkus

Czym jest ADHD?

ADHD, znane także jako zaburzenie nadpobudliwości psychoruchowej lub hiperkinetyczne, to stan psychiczny charakteryzujący się trudnościami w kontroli zachowania oraz funkcjonowaniu psychicznym. U większości osób symptomy tego zaburzenia pojawiają się już w dzieciństwie, najczęściej do 12 roku życia.

Objawy ADHD u osób dorosłych

Objawy deficytu uwagi:

  • Trudność w utrzymaniu uwagi przez dłuższy czas, szczególnie w środowiskach hałaśliwych lub niesprzyjających oraz kłopoty w samodzielnej organizacji pracy
  • Duże trudności w dokończaniu zadań wymagających skomplikowanej uwagi oraz w stosowaniu się do instrukcji (u dorosłych z ADHD może to objawiać się również trudnościami w utrzymaniu pracy i wywiązaniu się z obowiązków na stanowisku)
  • Zapominanie o istotnych sprawach, charakteryzujące się rozproszeniem uwagi (np. częste gubienie rzeczy)

Nadmierna aktywność, czyli nadpobudliwość ruchowa, może objawiać się:

  • Częstym odczuwaniem silnej potrzeby ruchu, np. poruszania rękami i nogami oraz trudnością w utrzymaniu spokoju podczas wykonywania czynności
  • Doświadczaniem częstego niepokoju oraz trudnością w pozostaniu w spoczynku
  • Niekiedy manifestującą się dużą potrzebą aktywności fizycznej

Impulsywność może objawiać się poprzez:

  • Przerywanie innym osobom, trudność w oczekiwaniu na swoją kolej – zarówno w rozmowach, jak i w innych działaniach
  • Trudności w kontrolowaniu swoich emocji, impulsywność, czasem wybuchy złości, używanie wulgaryzmów lub wyzwisk oraz okazywanie agresywnych zachowań
  • Niestabilność w relacjach oraz angażowania się w zachowania ryzykowne, takie jak nadużywanie substancji czy hazard

Diagnoza zespołu nadpobudliwości psychoruchowej wymaga, aby te objawy występowały w różnych obszarach życia pacjenta, takich jak życie rodzinne i zawodowe, oraz powodowały znaczące cierpienie dla osoby z podejrzeniem ADHD. Dodatkowo, symptomy nie mogą wynikać z innych zaburzeń, takich jak depresja czy zaburzenia lękowe.

Diagnozy u dorosłych dokonuje lekarz psychiatra. Warto pamiętać, że fakt, że pojedyncze objawy występują u kogoś nie musi oznaczać, że zostanie zdiagnozowane u tej osoby ADHD, ale i tak można w zakresie radzenia sobie z tymi objawami potrzebować pomocy. Nasze doświadczenie pokazuje, że w przypadku wątpliwości warto rozwiać je w rozmowie ze specjalistą, np. podczas konsultacji psychiatrycznej lub psychoterapeutycznej, ponieważ im wcześniej rozpoznane trudności, tym łatwiej można im zaradzić.

Leczenie ADHD

Leczenie ADHD u dorosłych, podobnie jak u dzieci, powinno być kompleksowe i obejmować zarówno psychoedukację, psychoterapię, jak i farmakoterapię.

Edukacja pacjenta oraz jego rodziny jest kluczowym elementem terapii. Jej celem jest wyjaśnienie istoty zaburzenia, jego przyczyn, metod leczenia oraz trudności, jakie mogą się pojawić w codziennym funkcjonowaniu. Ten aspekt terapii odgrywa istotną rolę, umożliwiając pacjentowi zrozumienie obiektywnych przyczyn swoich życiowych problemów, co może pomóc mu uwolnić się od poczucia winy i wstydu oraz zwiększyć motywację do podejmowania wysiłku w leczeniu.

Jak przebiegają spotkania z terapeutą?

Spotkania z terapeutą mają na celu głównie poprawę samooceny, która często jest nadszarpnięta przez poczucie utraty kontroli nad własnym zachowaniem oraz brak akceptacji ze strony otoczenia. Terapia pomaga również w lepszym zrozumieniu własnych trudności.

Podczas sesji terapeutycznych można skutecznie nauczyć się radzenia sobie z objawami takimi jak nadpobudliwość czy impulsywność, które zwykle są najbardziej uciążliwe dla osób z ADHD. Dodatkowo, terapia umożliwia przepracowanie trudnych doświadczeń z przeszłości, takich jak problemy w pracy czy prześladowanie przez rówieśników w szkole, które często dotyczyły osób z zdiagnozowanym ADHD w przeszłości i mogą mieć wpływ na ich teraźniejsze funkcjonowanie.

Dorosłe osoby z ADHD często doświadczają dodatkowo innych zaburzeń, takich jak zaburzenia lękowe czy zaburzenia nastroju. Tylko 14% spośród tych, którzy otrzymali diagnozę ADHD, manifestuje jedynie objawy związane z samym zespołem nadpobudliwości.

Jak poprawić swój komfort życia?

  • Staraj się planować swój dzień, aby lepiej zarządzać czasem – tworzenie listy zadań, planowanie przebiegu dnia i trzymanie się go. Możesz posłużyć się przypomnieniami w telefonie lub żółtymi karteczkami (mogą być umieszczone np. na lodówce). Dobrym pomysłem, będzie również założenie kalendarza.
  • Wyładuj swoją energię – jeśli to możliwe, włącz do swojego planu dnia aktywność fizyczną, która sprawi Ci radość.
  • Poszukaj hobby, które pomoże Ci się wyciszyć i wyregulować emocje.
  • Poinformuj osoby bliskie o istniejących problemach i stwórzcie wspierające Twój rozwój środowisko.
  • Rozważ terapię indywidualną lub grupową.

Mit czy prawda?

ADHD nie istnieje – MIT

ADHD może występować z innymi zaburzeniami – PRAWDA

ADHD jest dziedziczne – PRAWDA

ADHD jest spowodowane złym wychowaniem – MIT

Z ADHD się wyrasta – MIT

ADHD występuje tylko u płci męskiej – MIT

ADHD nie wymaga leczenia – MIT

Bibliografia:

  1. Wiśniewska M., Dorosłe osoby z ADHD, Co każdy terapeuta wiedzieć powinien.
  2. Goodman D. W., ADHD u dorosłych: aktualizacja dla klinicystów dotycząca rozpoznania i oceny, Psychiatria po dyplomie 2010, Tom 7, Nr. 2.
  3. Karteczka K., Zespół hiperkinetyczny (ADHD) u osób dorosłych, Edukacja Dorosłych 2012, nr 1.

Umów Wizytę

Łódź Warszawa Grodzisk Mazowiecki Grójec Kutno Łowicz Pruszków Rawa Mazowiecka Sochaczew Tarczyn Żyrardów